niedziela, 24/9/2023 | 12:48 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski

post by related

related post

Zamek Ujazdowski

Jak najlepiej określić Zamek Ujazdowski w Warszawie? Jak najlepiej nazwać to miejsce? Jak ubrać w słowa, by pokazać najważniejsze jego wykorzystanie? Z pewnością ten jakże okazały zamek królewski w Warszawie, mieszczący się w Śródmieściu na Ujazdowie, jest przede wszystkim siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej. Nie trzeba więc pisać w nieskończoność, czym jest dziś Zamek Ujazdowski, gdyż w określeniu Centrum Sztuki Współczesnej, mieści się dosłownie wszystko.

Początkowo XI- wieczna osada Jazdów, zniszczona 23 czerwca 1262 roku przez Litwinów, ograbiona w 1281 roku przez książę Bolesława II. Na przestrzeni lat, mieszkała tam księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna z synami, potem królowa Bona Sforza. W 1624 roku, Zygmunt III Waza, zbudował tu wczesnobarokowy pałac, który dziś nazywamy Zamkiem Ujazdowskim. Powstał on na bazie projektu Castelliego lub Trevana. Wiele razy jeszcze go zmieniano i rozbudowywano, aż w 1784 roku, król Stanisław August Poniatowski, oddał zamek na cele wojskowe miastu Stara Warszawa. Odtąd stał się one szpitalem wojskowym. W 1954 roku marszałek Rokossowski zadecydował, by zamek rozebrano. W 1974 roku zdecydowano o odbudowie pałacu. Dziś Zamek Ujazdowski w Warszawie jest Centrum Sztuki Współczesnej, w którym to odbywają się liczne koncerty i inne masowe imprezy.

Miejsce to zachwyca swoim wyglądem, charakterem i przeznaczeniem. Zarówno pokolenie młodych, jak również i nieco starszych warszawiaków wie, jak wielce może być dumnym, że takie miejsce w stolicy jest, wciąż kusi, zachwyca i niezwykle dobrze prosperuje.