niedziela, 24/9/2023 | 1:56 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Portugalia

Portugalia

post by related

related post

Portugalia

Portugalia zajmuje niewielki obszar w Europie, jednak kusi turystów wieloma różnorodnymi formami wypoczynku.
Atlantyckie wybrzeże Portugalii w okolicach Lizbony to wspaniałe plaże, przy których skupiły się kurorty, a region Algarve na południu jest odwiedzany przez turystów z całej Europy od ponad 30 lat.
Stolica kraju Lizbona po gruntownej przebudowie infrastruktury towarzyszącej targom Expo 98 zaliczana jest obecnie do najnowocześniejszych metropolii europejskich, ale wciąż zachwyca tradycyjną atmosferą starówka.
Regiony wiejskie Alentejo, górzyste Beiras i Trás-os-Montes na północy są nadal zaniedbane i ubogie. Na północy Portugalii, przeplata się wiejski krajobraz z siecią nowych dróg. Warto zboczyć z najbardziej uczęszczanych tras, by zobaczyć jak wyglądają niezliczone miasteczka i wioski – poczujemy się prawie jak XIX – tym wieku.

Bardzo wyraźna jest różnica między północą, a południem Portugalii, zwłaszcza sama ludność i obyczaje poszczególnych regionów. Mieszkańcy z terenów na północ od Tagu są w większości pochodzenia celtyckiego i germańskiego, a na południe od Tagu, ludzie są o ciemniejszej karnacji skóry, a ich styl życia zbliżony jest w pewnym sensie do śródziemnomorskiego.
W 1974 roku rewolucja zakończyła 48-letni okres dyktatury. Wpływ na relacje międzyludzkie i obecny wizerunek wsi miała fala migracji, podczas której, Portugalczycy w poszukiwaniu pracy zawędrowali do Francji, Niemiec i Ameryki Północnej. Niektórzy z nich wrócili do swojego kraju i zaczęli wprowadzać nowe metody uprawy ziemi, negując wiele tradycyjnych zasad i wartości, obowiązujących niegdyś na wsi.

Portugalczycy to naród o bogatej tradycji żeglarskiej. Jednym z bardziej znanych był Vasco da Gama, a także wielu innych sławnych żeglarzy, którzy przetarli szlaki do Afryki i Nowego Świata.
Portugalia, jeszcze nie dawno była potęgą kolonialną, mimo, że dotknięta już głębokim kryzysem.
Dalekie podróże Portugalczyków sprawiły, że w kulturze kraju zaznaczyły się wpływy afrykańskie i południowoamerykańskie. Cechy te zauważalne w tradycjach ludowych, porównywane do bluesa pieśni fado, które rozbrzmiewają w Lizbonie i Coimbrze. Także w architekturze widać nawiązujący do mauretańskiego styl manueliński, w którym wybudowano najwspanialsze zabytki w Portugalii.
Jeśli chcesz to wszystko zobaczyć, wynajmij wille lub apartamenty Portugalia i ruszaj w drogę.