niedziela, 24/9/2023 | 1:30 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki

post by related

related post

Pałac Prezydencki

Siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 1993 roku jest Pałac Prezydencki, położony w Śródmieściu Warszawy, przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Jest największym w stolicy pałacem, składającym się z czterokondygnacyjnego 13-osiowego korpusu głównego i dwóch kondycyjnych skrzydeł bocznych. Wcześniej zupełnie inny, od XIX wieku, podczas gruntownej przebudowy zyskał wygląd, jaki dziś możemy my wszyscy podziwiać.

Każde pomieszczenie Pałacu Prezydenckiego, wykonane jest w oparciu o znane kanony architektoniczne, z dbałością o wszelkie detale i szczegóły. Głównymi pomieszczeniami jest antyszambra, jadalnia, sala bankietowa, sala biała, sala kolumnowa, Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, a także ogród zimowy. Wszystko ma swój charakter, swoje piękno i wystrój, który pozwala przyjmować gości z należytym szacunkiem i najwyższym uznaniem.

Pałac Prezydencki od początku powstania, całkowicie ulegał zmianom, przebudowom i przeobrażeniom. Budowa rozpoczęła się w 1643 roku na wzór projektu architekta Constantino Tencalla, przebudowana w 1818-1820 roku przez Piotra Aignera, odbudowana dalej w 1856 roku. Do 1918 roku budowla stanowiła rodzaj barokowego pałacu w stylu włoskim, będącą własnością od 1674 roku rodu Radziwiłłów. Następnie odkupiony przez rząd Królestwa Polskiego, wciąż przeobrażany, rekonstruowany i zmieniany w swojej funkcjonalności. Po 1990 roku, siedziba prezydenta RP i jego kancelarii, która od tego momentu nadała budynkowi nazwę Pałac Prezydencki. Dziś jest miejscem pracy prezydenta, jak również i organizowania większych uroczystości.