niedziela, 24/9/2023 | 2:52 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

post by related

related post

Muzeum Narodowe

Jedne z największych w Polsce, największe w Warszawie, założone 20 maja 1862 roku- Muzeum Narodowe, które z pewnością choć raz odwiedził kochający sztukę warszawiak, które jest miejscem gromadzącym każdego roku miliony turystów. Muzeum Sztuki w Warszawie, zwane inaczej Muzeum Sztuk Pięknych, stanowi dziś narodową instytucję kultury, gromadzącą zbiory sztuki starożytnej- egipskiej, greckiej i rzymskiej, zbiory malarstwa polskiego od XIII wieku, jak również galerię malarstwa obcego, rzemiosło artystyczne i zbiory numizmatyczne.

Muzeum Narodowe w Warszawie uległo przeobrażeniom, rozbudowom i zmianom. Oprócz budowli z 1862 roku, w latach 1927-1938, wykonano Modernistyczny Nowy Gmach Muzeum Narodowego, który powstał na bazie projektu Tadeusza Tołwińskiego. W tym wschodnim skrzydle budynku, mieści się Muzeum Wojska Polskiego.

Kolekcja tego miejsca imponuje, zachwyca, sprawia, że każdy z nas może znaleźć w nim cząstkę historii i kultury. I choć po włamaniu się do niego Niemców w czasie II wojny światowej, gdzie obrabowano większość mieszczącego się tam mienia, nadal kolekcja zadziwia i sprawia, że tłumy turystów podziwiają te wartościowe zbiory.

Muzeum Narodowe w Warszawie podzielone jest, w zależności od tego, co w danym pomieszczeniu się mieści i co zainteresowany chciałby obejrzeć. Zbiory Sztuki Wschodniochrześcijańskiej, Zbiory Sztuki Średniowiecznej, Orientalnej, Nowożytnej, Gabinet Grafiki i Rysunków Nowożytnych, Zbiory Rzeźby, Gabinet Monet i Medali, a także wiele innych miejsc, w których każdy doszuka się cząstki historii, kultury i sztuki, zarówno polskiej, jak również i zagranicznej.