niedziela, 24/9/2023 | 2:27 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Filharmonia Narodowa

Filharmonia Narodowa

post by related

related post

Filharmonia Narodowa

Miejscowość: Warszawa
Adres: ul. Jasna 5
Styl architektoniczny: socrealizm
Dyrektor naczelny i artystyczny: Antoni Wit

Filharmonia Narodowa jest instytucją kultury, której siedziba mieści się w stolicy kraju. Budynek zaprojektowany i wzniesiony w roku 1900 przez Karola Kozłowskiego został przebudowany przez Eugeniusza Szparkowskiego w roku 1955 i w takiej formie jest do dnia dzisiejszego. Od momentu przebudowy, czyli od roku 1955 na terenie Filharmonii co roku organizowany jest znany na całym świecie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

HISTORIA

W latach 1900-1901 przy ulicy Jasnej, Sienkiewicza i Moniuszki stanął gmach Filharmonii Warszawskiej. W tamtych czasach było to centrum finansowe miasta. Otwarcie Filharmonii miało miejsce w listopadzie 1901 roku, gdzie najatrakcyjniejszym występującym był Ignacy Jan Paderewski.

Filharmonia wybudowana pod nadzorem Karola Kozłowskiego, który nieustannie wzorował się na operach i filharmoniach XIX wieku z areny międzynarodowej. Główną inspiracją była Opera Paryska, która swoim bogatym wystrojem wyróżniała się na tle innych tego typu miejsc.

W czasie II wojny światowej Filharmonia Warszawska spłonęła. Powstanie warszawskie również odbiło się na budynku Filharmonii, ponieważ został on doszczętnie zbombardowany i zniszczony.

Na nowo wybudowany budynek został otwarty 21 lutego 1955 roku i tego dnia został mianowany Filharmonią Narodową. Bogaty wystrój Filharmonii został zastąpiony surowym socrealizem. W Filharmonii Narodowej w jednej chwili występy może oglądać ponad tysiąc osób.