niedziela, 24/9/2023 | 3:05 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Cmentarz Powązkowski

Cmentarz Powązkowski

post by related

related post

Cmentarz Powązkowski

Ogromny i jakże okazały, piękny i nadzwyczajny w swoim wyglądzie- Cmentarz Powązkowski w Warszawie, będący zabytkową nekropolią Warszawy, nad którym pieczę sprawuje Kuria Metropolitalna Warszawska. Cały cmentarz stanowi zbiór rzeźb i małej architektury, będącej pod ścisłą ochroną konserwatorską.

Jego początki sięgają 4 listopada 1790 roku, kiedy to rodzina Szymanowskich podarowała działkę o powierzchni 2-2,5ha. Cmentarz poświęcono 20 maja 1792 roku. Dziś zajmuję powierzchnię 43ha. Na przestrzeni lat, historia Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie jest niezwykle obszerna i bogata. W 1792 roku ukończono tam budowę kościoła św. Karola Boromeusza. W czasie II wojny światowej, miejsce to było składem broni, przejściem transportów żywności do getta warszawskiego, w końcu terenem działalności Armii Krajowej.

Cmentarz Powązkowski gromadzi wielu znanych i zasłużonych dla naszego kraju Polaków, w tym żołnierzy, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, lekarzy, duchownych, prawników i wszelkich artystów. Wielu, spoczęła na tak zwanej Alei Zasłużonych, która została założona na cmentarzu w 1925 roku. Po 1945 roku, znajduje się na terenie cmentarza mauzoleum, w którym złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych. W 2012 roku runął mur, który oddzielał Stare Powązki od cmentarza żydowskiego na Woli. W wyniku tej sytuacji, zniszczeniu uległo około 70 nagrobków.

Z pewnością miejsce to zachwyca, wzbudza do refleksji, sprawia, że możemy być dumni z naszego narodu, kraju, który na przestrzeni lat, walczył o swoją ojczyznę, jej kulturę, sztukę i wszelkie dostępne dziś dla nas Polaków dobra.