niedziela, 24/9/2023 | 1:39 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

post by related

related post

Biblioteka Narodowa

Miasto: Warszawa
Adres: al. Niepodległości 213
Dyrektor: dr Tomasz Makowski
Data założenia: 24 lutego 1928

Polska Biblioteka Narodowa znajduje się na Polu Mokotowskim na warszawskiej Ochocie. Biblioteka podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to główna biblioteka państwa, która pełni funkcję jednej z najważniejszych instytucji kultury w kraju.

HISTORIA

Początki historyczne Biblioteki datowane są na początek wieku XVIII. W obecnej formie została powołana dnia 24 lutego 1928roku przez Prezydenta RP. Otwarcie Biblioteki miało miejsce w roku 1930. Stefan Demby był pierwszym dyrektorem, jednak już po 3 latach stanowisko to zostało objęte przez Stefana Vrtel-Wierczyńskiego.

Zbiory biblioteki były tak duże, że w celach przechowywania książek, musiano przeznaczyć budynki szkoły handlowej oraz na zbiory specjalne w roku 1935 – Pałac Potockich w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

W chwili obecnej zbiory Biblioteki Narodowej są najliczniejsze w kraju. Biblioteka Narodowa jest głównym ośrodkiem informacji o książkach, znaczącą placówką naukową, głównym archiwum oraz ośrodkiem metodycznym dla pozostałych bibliotek znajdujących się na terenie Polski.

W bibliotece gromadzone są książki, publikacje elektroniczne, publikacje audiowizualne oraz periodyki. Znaleźć można również fotografie, mapy, atlasy, czasopisma oraz inne dokumenty o charakterze ikonograficznym.

INFORMACJA

Poniedziałek – piątek 8:30-20:30

Sobota 8:30 – 15:30

Niedziela i święta – nieczynne

Tel: 22 608 23 30

Email: bninform@bn.org.pl