niedziela, 24/9/2023 | 2:24 CEST
You are here:  / Wakacje i Urlop / Belweder

Belweder

post by related

related post

Belweder

Belweder to Pałac w Warszawie, położony w Śródmieściu, w Łazienkach Królewskich, doskonale znany każdemu Polakowi. Z pewnością turysta odwiedzający Warszawę, miał przyjemność zobaczyć w całej swej okazałości, ten piękny, klasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1819-1822, według projektu Jakuba Kubickiego.

Początkowo w miejscu tym stała willa Krzysztofa Zygmunta Paca, która następnie została przebudowana, by dziś Belweder w Warszawie, mógł pełnić swoje różnorodne funkcje, będąc jednocześnie miejscem, które w sposób szczególny cenione jest przez Polaków.

Pałac ten stanowił przede wszystkim rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudzkiego, następnie prezydenta Gabriela Narutowicza, jak również i prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Po śmierci Józefa Piłsudzkiego, stał się muzeum, które w całości zostało poświecone temu, jakże cenionemu i ważnemu dla kraju człowiekowi. Po 1947 roku, Belweder w Warszawie stał się siedzibą przywódcy Polski Ludowej Bolesława Bieruta, a po 1952 roku Rady Państwa. Po powstaniu III Rzeczypospolitej, w 1989 roku zamieszkał w nim prezydent Wojciech Jaruzelski, a od 1990 roku prezydent Lech Wałęsa, który dalej przeniósł miejsce zamieszkania prezydenta z Belwederu, do Pałacu Radziwiłłów na Krakowskim Przedmieściu.

Belweder w latach 1998-2001 został kompleksowo wyremontowany. Dziś jest własnością Kancelarii Prezydenta RP. Kiedy prezydentem, po śmierci Lecha Kaczyńskiego ogłoszono Bronisława Komorowskiego, Belweder ponownie stał się docelowym miejscem zamieszkania, a Pałac Prezydencki miejscem pracy prezydenta.